No preses

Гинеколог Наталья Пожиленкова“Esmu dzirdējusi tik daudz sūdzību par ārstiem, ka gribētu “aizstāvēt” savu profesiju, kā arī pastāstīt par jaunām ārstniecības un diagnostikas iespējām Olaines poliklīnikā,” atnākot uz interviju, atzīst Olaines veselības centra ginekoloģe Natālija Požiļenkova.

“Dzīvoju Latvijā tikai deviņus gadus, tādēļ iepriekš atvainojos par kļūdām latviešu valodā,” saka ginekoloģe. Kad piedāvāju runāt krieviski, viņa atsakās – “esmu pārstājusi kaunēties par savām kļūdām”. Natālija Požiļenkova Latvijā dzīvo deviņus gadus un pati nāk no Krievijas, kur beigusi akadēmiju un vairākus gadus nostrādājusi dzemdību namā, bet, satikusi savu mīlestību, apprecējusies un atbraukusi dzīvot uz Olaini, nokārtojusi ārsta sertifikātu Latvijā un tagad strādā privātklīnikā Rīgā un Olaines veselības centrā.

Natālija Požiļenkova:

Es nesen izlasīju anekdoti, par kuru ļoti smējos: “Kad es iedomājos, cik labs inženieris es esmu pēc institūta beigšanas, man paliek bail iet pie ārsta”. Man negribētos būt tādam ārstam. Esmu pamanījusi, ka klienti Olainē stipri atšķiras no privātklīnikas klientiem. Cilvēki te nemaz nedomā par sevi. Nez kādēļ valda uzskats, ka jāiet pie ārsta tikai tad, kad ir pavisam slikti. Lai gan mūsu ekonomiskajos apstākļos daudz izdevīgāk un lētāk ir ik pa laikam iziet profilaksi, nevis ārstēt ieilgušas kaites.

Ar vecākiem cilvēkiem ir pavisam grūti. Viņi atnāk un izrādās, ka nekad mūžā nav taisījuši sonogrāfiju, lai gan tai vajadzētu būt parastai procedūrai ginekoloģiskos izmeklējumos. Sonogrāfijas aparāts ir pieejams arī Olainē. Sonogrāfiskā izmeklēšana tepat uz vietas maksā desmit latus. Ja tas nav steidzami, tad rakstu nosūtījumu uz bezmaksas izmeklēšanu Rīgā, tur gan jāgaida līdz pusgadam, jo ir garas rindas. Bet, ja cilvēkam ir ērtāk samaksāt, nevis gaidīt rindu un braukt uz Rīgu, var izmeklēties tepat Olainē.

Tagad piedāvājuma spektrs ir diezgan plašs. Es esmu ne tikai ginekoloģe, bet arī sonogrāfijas speciāliste, veicu krūts sonogrāfiju. Pateicoties Olaines veselības centra direktoram, mums ir arī jauns koagulācijas aparāts, ar kura palīdzību var ārstēt pirmsvēža dzemdes kakla slimības.

Par pacienta iemaksu kā vienkāršam ginekologam, es varu piedāvāt konsultācijas arī neauglības ārstēšanā, krūts problēmās. Šobrīd daudziem trūkst naudas un mans ārstes padoms ir biežāk apmeklēt ārstus profilaktiskai apskatei. Gribētos, lai jaunas sievietes iziet profilaktisko apskati vismaz reizi gadā vai pusgadā. Profilaktisko apskašu biežums atkarīgs no sievietes vecuma, veselības, dzīvesveida. Tā ir naudas taupīšana, jo mūsu valsts diemžēl, pagaidām neapmaksā neauglības ārstēšanu, bet ir daudzas slimības, kas, laicīgi neārstētas, izraisa neauglību.

Piemēram, tā pati hlamīdija, kas ir slēpta infekcija un to nevar pamanīt, ja tā ir gadiem, tā var izraisīt neauglību, lai gan to var ļoti viegli izārstēt. Tāpat ir ar dzemdes kakla vēzi. Ir iegājies nepareizs uzskats, ka ar vēzi slimo tikai cilvēki gados. Dzemdes kakla vēzis ir jauniem cilvēkiem, un ir pierādīts, ka to izraisa vīruss. Ja ir stipra imunitāte, tad vīruss var izraisīt tikai čūlu, bet, ja imunitāte ir novājināta, tas var izraisīt vēzi. Šo vīrusu var izārstēt ļoti viegli, nevajag ne apstarošanas, ne stipras zāles, mums ir koagulācijas aparāts, ar kuru to var izārstēt ātri un vienkārši un par to aizmirst. Vēl grūtāk ir ar veciem cilvēkiem, kas uzskata, ja ir vēzis, tad vairs jau neko, jo tāpat taču drīz jāmirst. Sieviete gaida gadu, divus, līdz krūts vēzis ir pavisam ielaists un tad iet pie ārsta. Bet tādā gadījumā ārstam vairs atliek tikai noplātīt rokas, lai gan sākuma stadijā to varētu viegli izārstēt.

Mūsu sievietes ir tik nabadzīgas, tik neizlutinātas un tik neinformētas. Tas pats klimakss… Sievietes uzskata, ja viņām ir klimakss, tad viss, dzīve ir beigusies. Viņas nezina, ka, aizejot pie ārsta un dzerot ārsta ieteiktās zāles, var uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat gribētos, lai mammas ved uz ginekoloģiskām pārbaudēm savas meitas. Ir ļoti daudz meiteņu, kas uzsāk dzimumdzīvi četrpadsmit un pat trīspadsmit gadu vecumā. Viņas kautrējas nākt, jo baidās, ka ārsts sāks pārmest, vai domā, ka uzreiz likšu kāpt uz ginekoloģiskā krēsla ar metāla spoguli rokās. Pirmajā reizē mēs ar pacientu parasti tikai aprunājamies, es izstāstu meitenei, par higiēnu, izsargāšanos, ja tāda nepieciešama.

Ārstu attieksme ir dažāda, ja ārsts uz pacientu bļauj, vai arī izraksta zāles un pat nepaskaidro, kas cilvēkam kaiš, protams, nav patīkami. Atšķirībā no padomju laika, tagad ārstu pienākums ir paskaidrot.

Es pacientiem vienmēr stāstu, kas viņiem par slimību. Tagad, pateicoties farmaceitiskajām firmām, mums ir arī daudz informatīvo bukletu, ko dalīt pacientiem. Ja ir gadījumi, kad es nevaru saprast, kas par slimību tā ir, es pacientam saku, ka viņam var būt vai nu tā, vai tā kaite. Ja es cilvēkam melošu, viņš vairs man neticēs un nākamreiz neatnāks.

Эта запись также есть в: Russian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *